Država će Teš spasiti interventnim zakonom

Bez autora
Sep 09 2024

Financijska situacija Termoelektrane Šoštanj (Teš) pogoršala se do te mjere da joj prijeti stečaj 2025. godine ako država nešto ne poduzme.

Resorno ministarstvo situaciju želi riješiti interventnim zakonom kojim bi se osigurala javna usluga opskrbe toplinskom energijom. Potrebna je akcija države jer HSE više ne može financirati tvrtku zbog pravila EU-a.

Prema neslužbenim informacijama, toplinska divizija Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), u čijem su sastavu Teš i Premogovnik Velenje, sljedeće bi godine trebala poslovati s gubitkom između 150 i 200 milijuna eura. Ukupno bi trebala imati negativnu EBITDA od 125 milijuna eura i negativan novčani tok od 195 milijuna eura.

Budući da je Teš jedini opskrbljivač toplinskom energijom u Šaleškoj dolini, njegov bi stečaj značio neprihvatljiv rizik za više od 35.000 stanovnika, ali i za gospodarstvo, stoga je potrebno hitno djelovanje, rekao je u izjavi ministar zaštite okoliša, klime i energetike Bojan Kumer. medijima u Ljubljani.

Privremeno rješenje koje je pripremilo ministarstvo predviđa ograničenje rada Teša i Premogovnika Velenje koji bi se temeljio isključivo na grijanju. Time bi se uspostavila gospodarska javna služba za opskrbu toplinskom energijom koja mora biti izravno povezana s toplinskim dijelom HSE-a. Pri rješavanju problema potrebno je uzeti u obzir i pravila EU u pogledu dodjele državnih potpora.

Prema tom scenariju, Teš i Premogovnik Velenje bili bi isključeni iz HSE-a, a njima bi izravno upravljao Slovenski državni holding (SDH). Procijenjeni godišnji trošak države za održavanje Teša i rudnika ugljena iznosi oko 150 milijuna eura.

Prema neslužbenim informacijama, izmijenjeni režim rada ne bi značio kraj tržišnih aktivnosti, ali bi ih ozbiljno ograničio. Ministarstvo namjerava pronaći "maksimizaciju ili optimum novog režima rada".

Mjera bi trebala biti na snazi dok se ne uspostavi alternativni sustav grijanja, a morat će se poštovati sva načela pravedne tranzicije. Kako trošak ne bi pao na teret stanovnika doline, pa čak ni na teret poreznih obveznika, učinit ću sve što je u mojoj moći da se profiti energetskih kompanija prvenstveno iskoriste u tu svrhu, najavio je.

Kumer se danas sastao s gradonačelnicima Šoštanja i Velenja, te ostalim dionicima, poput uprave HSE-a, predstavnika SDH-a i sindikata. Očekuje da će u suradnji s njima za nekoliko tjedana finalizirati rješenja, a javnost će biti obavještavana o pomaku.

Svjestan je da rješenjima neće svi biti zadovoljni, ali na "nastale okolnosti" ne može utjecati. Prema njegovim riječima, problemi proizlaze iz političkih odluka iz prošlosti, za što ova Vlada nije kriva. No, njezin je posao brinuti se da ljudi ne ostanu bez grijanja zbog pogrešnih političkih odluka. “Provest ćemo i sve što je potrebno kako bismo zaštitili djelatnike Premogovnika Velenje koji bi inače ostali bez posla”, dodao je.

Da se ništa ne poduzme, preko noći bi na cesti ostalo oko 2500 radnika, a državi bi ostalo i 286 milijuna eura duga prema Europskoj investicijskoj banci. Interventnim zakonom dobiva se i vrijeme do donošenja dvaju zakona koji će odrediti budućnost Šaleške regije, a to su zakon o restrukturiranju regije i zakon o postupnom zatvaranju rudnika Velenje.

U ministarstvu, neslužbeno doznajemo, upozoravaju da bi bez ukidanja termodivizije HSE, koji je inače profitabilan, prije ili kasnije potonuo.

Iz HSE-a su upozorili i da je djelovanje države nužno jer se Teša zbog pravila EU-a o državnim potporama više neće moći financirati od 2025. godine. “Bez adekvatnog rješenja Teš će 2025. godine postati insolventan, a samim time i Premogovnik Velenje, jer je Teš njegov isključivi kupac”, napisali su iz HSE-a, gdje su zajedno s upravom Teša i Premogovnika Velenje te vanjskim stručnjacima , proučili su niz scenarija tijekom protekle godine te proveli niz analiza vezanih uz restrukturiranje termodivizije.

Od 2025. godine HSE će imati ograničene ovlasti i opcije u pogledu financiranja nastavka poslovanja Teša i Premogovnika Velenje. Tada više neće biti ispunjeni uvjeti za korištenje dosadašnjih načina financiranja, odnosno plaćanja tržišne cijene električne energije u kombinaciji s periodičnim dokapitalizacijama ili plaćanja cijene električne energije formirane po metodi dodavanja troškova. Nakon tog datuma HSE bi Tešu trebao plaćati isključivo tržišnu cijenu električne energije, a svako drugo financiranje termodivizije moglo bi biti u suprotnosti s pravilima EU o državnim potporama.

U Premogovniku Velenje pozdravili su suradnju u rješavanju problema. Generalni direktor Marko Mavec objasnio je u priopćenju da će se proizvodnja ugljena u Rudniku postupno smanjivati: "To će se odvijati u jednom otkopu i bit će koncentrirana u jami Preloge, dok ćemo u jami Pesje krenuti sa zatvaranjem jamskih objekata. istovremeno." Prema njegovim riječima, u tvrtki se nadaju što skorijem usvajanju zakona o postupnom zatvaranju rudnika ugljena, u okviru kojeg će se osigurati sredstva za zatvaranje i sanaciju prostora.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik